SZAFIROWA KURTKA

Są ludzie, którzy kochają zimę bezwarunkową miłością.

Chodzą po górach i zdobywają zaśnieżone szczyty lub morsują w lodowatej wodzie. Są ludzie, którzy uwielbiają szaleństwo na nartach, desce, na sankach czy na workach z górki na osiedlowym placu. Zima to również pora z pięknymi krajobrazami, drzewami otulonymi śniegową pierzyną, soplami lodu przy ośnieżonych dachach (bardzo niebezpieczne ale śliczne). Mróz i śnieg skrzypicy pod butami oraz duże ogniska na polanie w lesie, które mogą nas rozgrzać. Zalet tej pory roku jest wiele, ale są i minusy. Ja niestety widzę więcej minusów niż plusów, ponieważ mnie jest ciągle zimno. W moim przypadku ubiór na tzw. „cebulkę” ,ciepła kurtka oraz buty to podstawa, aby nie zmarznąć zimową porą. Zdecydowanie wolę ciepło i słońce.

KURTKA IDELANA TO….

Kurtka puchowa to jeden z najlepszych typów odzieży wierzchniej przeznaczonej na zimę. Podstawą kurtki puchowej jest jej wypełnienie naturalnym puchem gęsim, lub kaczym, albo wypełnienie puchem syntetycznym, najczęściej Primaloftem.

Kutki puchowe wyróżniają się charakterystycznymi przeszyciami, tzw. pikowaniem oraz dobrą izolacją termiczną, czyli chronią przed wiatrem a przy tym są bardzo lekkie.

Najlepszy jest puch gęsi. Jako jedyny jest wstanie osiągnąć sprężystość na poziomie 900 cuin. Najlepszy, ale niestety także zdecydowanie najdroższy. Puch kaczy charakteryzuje się sprężystością raczej nie przekraczającą 600-700 cuin, co i tak jest wartością bardzo dobrą, bo pamiętajmy, że już od 500-600 cuin mamy do czynienia z wysokiej klasy ociepliną. Dość częstym zabiegiem jest produkcja kurtek zawierających, jako wypełnienie mieszaninę puchu gęsiego i kaczego w różnych proporcjach.

Konkurencją dla puchu naturalnego jest puch sztuczny, opracowany na potrzeby armii USA, syntetyczna włóknina Primaloft. Co prawda Primaloft ma sprężystość nieco gorszą od puchu naturalnego, bo osiąga parametr sprężystości „tylko” na poziomie 600 cuin (czyli poziom określany jako bardzo dobry), ale posiada cały szereg innych zalet a do tego zdecydowanie niższą cenę. Primaloft jest jest zdecydowanie bardziej odporny na wodę niż puch naturalny. Zawilgocony mniej traci właściwości izolacyjne, tak więc nawet wilgotna kurtka nadal będzie nas chroniła przed zimnem. Na dodatek wypełnienie z Primaloftu znacznie szybciej wysycha, będąc przy tym odporne na pleśnie i grzyby.

Zatem kurtka puchowa z wypełnieniem naturalnym super się nadaje na mroźny, ale słoneczny dzień, a kurtka z Primaloftem lepiej poradzi sobie z przelotnym deszczem lub śniegiem.

STYLIZACJA

Kurtka w szafirowym kolorze z jasnym kapturem jest wypełniona sztucznym Primaloftem. Chroni mnie przed wiatrem i mrozem. Do kurtki dobrałam czarne jeansowe spodnie, do których założyłam wygodne trapery. Idąc na spacer do lasu lub parku nie muszę mieć dużej torby. Do całości założyłam małą beżową torebką na długim pasku. Torebka w sumie na telefon lub dokumenty i klucze.

Autor tekstu Fashion& Style Emilia Wróbel

Fot. Wojtek