ROZMOWA Z EWĄ MAŁGORZATĄ WIERTELAK, WŁAŚCICIELKĄ MARKI UBRAŃ MEDYCZNYCH MEDORA

O mocy pomagania, która jest potrzebna w biznesie

Ewo, Twoja marka MEDORA idzie jak burza, a najlepszym dowodem tego jest nowa kolekcja stworzona z projektantką Ewą Stepaniuk. Jakie są te ubrania oraz kto odnajdzie się w nich najlepiej?

Jest to kolekcja dla osób lubiących nowoczesne formy z bogatymi zdobieniami. Myślę, że jest ona dość odważna, ale właśnie takiego efektu poszukiwaliśmy.  Jak zwykle jednak za ciekawym krojem idzie jakość materiałów i dbałość o szczegóły. Myślę, że kolekcje najlepiej po prostu zobaczyć.

Nie jest to jednak pierwsza współpraca marki MEDORA ze znaną projektantką mody. Kilka lat temu kolekcja MEDORA by Eva Minge zrobiła furorę na rynku polskiej odzieży medycznej. Czyli branża medyczna i high fashion to nie są dwie zupełnie osobne historie?

Zdecydowanie nie. Strój lekarza pełni funkcję reprezentacyjną i stanowi element budowania własnego wizerunku oraz podkreśla profesjonalizm. Poza tym, lekarze to też ludzie i również mają własne potrzeby i preferencje odnośnie stroju. Oczywiście, ich odzież musi być dostosowana do warunków pracy, ale nie oznacza to, że mają oni rezygnować z wysokojakościowych, a zarazem pięknych ubrań. I tutaj wchodzą projektantki i projektanci, którzy najlepiej wiedzą jak powinno wyglądać ubranie, aby robiło wrażenie. Według mnie, połączenie mody wybiegowej z uniformami medycznymi jest nie tylko możliwe, ale i potrzebne, ponieważ tworzy zupełnie nową jakość.

Jesteś związana z biznesem ubrań medycznych już kilkanaście lat. Jakie są najcenniejsze doświadczenia, które wyniosłaś z prowadzenia własnej firmy?

Zawsze podkreślam, że biznes to ludzie. Być może to co powiem teraz nie będzie zbyt oryginalne, ale zawsze stawiałam na relacje, dlatego najcenniejsze są znajomości, które udało mi się zawrzeć dzięki prowadzeniu firmy.

Czyli relacje biznesowe nie kolidują z przyjaźniami?

W moim przypadku nie, ale to pewnie wynika z tego jaką osobą jestem. Traktuję tę firmę jako coś więcej niż biznes – razem z moimi pracownikami stanowimy dobrą drużynę, która sobie pomaga kiedy zachodzi taka potrzeba. Na swojej drodze biznesowej spotkałam wiele osób, które inspirują mnie swoimi działaniami także w życiu prywatnym. Co więcej, mam również kontakt z niektórymi byłymi pracownikami. Wspomnę tutaj o Dominice Floryan, ponieważ dzięki niej zaangażowałam się właśnie w ważną inicjatywę. Otóż Dominika przez wiele lat pracowała dla mnie jako doradca klienta, ale zrezygnowała aby spełniać swoje marzenia – została podróżniczką. Przyjaźnimy się do dzisiaj, a kiedy ostatnio zaproponowała mi abym wspierała finansowo dzieci w Tanzanii, nie wahałam się ani chwili. Wiem, że dzięki niej te pieniądze zostaną wykorzystane w najlepszy możliwy sposób.

Jak będzie wyglądała ta pomoc?

We współpracy z firmą Oserok Trips, podjęte zostaną działania mające na celu poprawienie warunków życia grupy ludzi mieszkającej w lesie równikowym w Tanzanii. Pieniądze zostaną wykorzystane zarówno na doraźne potrzeby, takie jak jedzenie, ale również na przebudowę domów mieszkalnych – między innymi na budowę porządnych dachów. Chcemy również zainstalować zbiorniki na deszczówkę.  W dalszej perspektywie mamy zamiar opłacać z góry edukację dzieci, które bez naszej pomocy nie miałyby szansy iść do szkoły.

Uważasz zatem, że prowadzenie biznesu obliguje nas do pomagania?

Oczywiście, to nie jest obligatoryjne, nie powinno wynikać też z przymusu czy nacisku społecznego. Twierdzę jednak, że w wielu przypadkach firmy mają okazję i możliwości do tego, aby w skuteczny sposób komuś pomóc, dzięki kontaktom, czy też funduszom. Czasem taka pomóc może zmienić całe życie jakiegoś człowieka, a więc jeśli wszyscy dołożymy cegiełkę do wybranej przez nasz szczytnej inicjatywy, to świat stanie się dużo lepszym miejscem.

O marce:

Właścicielem Marki MEDORA jest Ewa Małgorzata Wiertelak, która z branżą odzieży medycznej związana jest od 2001 roku, natomiast od 2006 roku działa pod marką MEDORA. Firma jest liderem w branży i od wielu lat sukcesywnie utrzymuje pozycję trendsettera. Jej odzież pojawiała się w wielu produkcjach filmowych i serialowych, takich jak: „Pierwsza Miłość”, „W rytmie serca”, „Diagnoza”, „Barwy Szczęścia”, a także w wielu komercyjnych reklamach i innych projektach. Marka ubiera najbardziej wymagających klientów sektora medycznego – szpitale, największe kliniki, a także prestiżowe placówki z branży medycyny estetycznej oraz stomatologii. Medora otrzymała wyróżnienie „Złota siódemka 2017 roku” w kategorii branża odzieżowa za kreowanie nowoczesnej, indywidualnej mody w dziedzinie odzieży medycznej. Jesienią 2018 roku wraz z projektantką Ewą Minge stworzyła kolekcję premium MEDORA by EVA MINGE, której premiera odbyła się 18 grudnia 2018 roku w salonie firmowym MEDORA w Warszawie. W 2019 roku firmy zdobyła wiele prestiżowych nagród takich „Kobieca Marka Roku” oraz „Vip Biznesu”. W marcu 2020 roku uhonorowana dyplomem i statuetką „Firma na Medal” i „Top Firma” przez Instytut Zarządzania Jakością.

Więcej na temat marki na stronie www.medora.pl oraz w Social Mediach:

www.facebook.com/medoraofficial/  oraz   https://www.instagram.com/medora_official/?hl=pl

Materiały prasowe