SŁYNNY PROJEKTANT MODY PACO RABANNE NIE ŻYJE!!! ZMARŁ W WIEKU 88 LAT

Paco Rabanne pionier i wizjoner, to jedna z najważniejszych postaci w świecie mody XX wieku.

O śmierci projektanta poinformował rzecznik hiszpańskiej grupy Puig, która kontroluje wytwórnię projektanta. Paco Rabanne zmarł 3 lutego 2023 roku w swoim domu w miejscowości Portsall we Francji.

Naznaczył pokolenia swoją radykalną wizją mody, a jego dziedzictwo będzie żyło wiecznie – przekazał mediom przedstawiciel koncernu.

KRÓTKIE BIO

Francisco Rabaneda Cuervo, bo tak naprawdę nazywał się Paco Rabanne, urodził się 18 lutego 1934 roku w gminie Pasaia w Kraju Basków. Kiedy wybuchła hiszpańska wojna domowa, on i jego matka uciekli z Hiszpanii do Francji. Z wykształcenia był architektem, ale w latach 60. stał się znanym jako „enfant terrible” („przerażający dzieciak”) francuskiej mody. Paco Rabanne rozpoczął swoją karierę od projektowania biżuterii dla domów mody Givenchy, Dior i Balenciaga. Swój dom mody założył w 1966 roku. W swoich projektach wykorzystywał niekonwencjonalne materiały takie jak metal, papier czy plastik. Projektant mody znany był też ze swojego odważnego, ekstrawaganckiego i przede wszystkim nowoczesnego stylu. Nie uznawał artystycznych kompromisów.

Ważne, by pozostawać bezczelnym i radykalnym” – twierdził- Paco Rabanne

Kto inny mógłby przekonać modne paryżanki do sukienek z plastiku i metalu? Kto poza Paco Rabanne mógłby wyobrazić sobie zapach o nazwie Calandre — [słowo oznaczające „grill samochodowy” przyp.red] i przekształcić go w ikonę współczesnej kobiecości? – mówił José Manuel Albesa, prezes działu mody i urody Puig.

PACO RABANNE – KOLEKCJA WIOSNA 2023

Źródło zdjęć: https://www.vogue.com/fashion-shows/spring-2023-ready-to-wear/paco-rabanne