JAK PRAWIDŁOWO SIĘ OPALAĆ, CZEGO UNIKAĆ I JAK DBAĆ O SKÓRĘ NA PLAŻY. PORADNIK DLA MIŁOŚNIKÓW SŁOŃCA

Lato to czas, kiedy chętnie wykorzystujemy każdą wolną chwilę na opalanie się na plaży. Jednak niewłaściwa ochrona przed słońcem może prowadzić do poparzeń, a nawet trwałego uszkodzenia skóry. W tym poradniku przedstawię kilka wskazówek, jak dbać o skórę przed wyjściem na plażę oraz podczas opalania się, a także jak postępować w przypadku poparzeń słonecznych.

Jak się opalać, by nasza opalenizna była piękna?

Aby osiągnąć piękną i trwałą opaleniznę, warto zastosować się do kilku zasad, które pozwolą na równomierne opalanie się, jednocześnie dbając o zdrowie i kondycję skóry. Oto kilka wskazówek, jak się opalać, aby nasza opalenizna była piękna i na długo:

1.Ubierz odpowiednie ubrania
O ile to możliwe, zakładaj ubrania z długimi rękawami i nogawkami, wykonane z materiałów oddychających. Na głowę warto założyć kapelusz z szerokim rondem, który ochroni nie tylko głowę, ale również twarz, szyję i ramiona. Pamiętaj również o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV.

2. Przygotuj skórę przed opalaniem
Zanim udamy się na plażę, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie skóry. Pomoże w tym peeling, który pozwoli usunąć martwe komórki naskórka, a tym samym sprawi, że opalenizna będzie równomierna i trwalsza.

3. Stopniowe opalanie
Nie próbuj osiągnąć idealnej opalenizny w ciągu jednego dnia. Zamiast tego, wprowadź stopniowe opalanie, zaczynając od krótkich sesji na słońcu i stopniowo je wydłużając. Pozwoli to skórze na adaptację do promieniowania UV i zmniejszy ryzyko poparzeń słonecznych.

4. Stosuj odpowiedni krem z filtrem
Aby opalenizna była piękna i zdrowa, nie można zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Wybieraj kremy z filtrem minimum SPF30, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Pamiętaj, że krem należy nakładać na skórę na15-30 minut przed wyjściem na słońce, a potem co2 godziny i po każdym kontakcie z wodą.

5. Unikaj opalania w godzinach szczytu słońca
Największa intensywność promieniowania UV występuje między godzinami10 a16. Staraj się unikać opalania się w tych godzinach, aby zmniejszyć ryzyko poparzeń i uszkodzeń skóry.

6. Nawadniaj się i dbaj o dietę
Podczas opalania się, nasza skóra traci dużo wilgoci, dlatego ważne jest, aby dbać o odpowiednie nawodnienie. Pij dużo wody i unikaj alkoholu oraz napojów kofeinowych. Dodatkowo, zadbaj o dietę bogatą w witaminy i przeciwutleniacze, które pomogą chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce.

7. Nawilżaj skórę po opalaniu
Po dniu spędzonym na słońcu, warto zadbać o nawilżenie skóry, aby utrzymać opaleniznę jak najdłużej. Stosuj balsamy i kremy nawilżające z aloesem lub masłem shea, które pomogą zregenerować i odżywić skórę po opalaniu.

Podsumowując, kluczem do pięknej i trwałej opalenizny jest stopniowe opalanie, odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, nawodnienie oraz dbanie o kondycję skóry przed i po opalaniu. Pamiętaj, że zdrowa skóra to piękna opalenizna, dlatego warto zadbać o nią zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Jak postępować w przypadku poparzeń słonecznych?

Jeśli mimo podjętych środków ostrożności dojdzie do poparzeń słonecznych, przede wszystkim trzeba schłodzić skórę. Najlepiej zastosować chłodne okłady lub przykryć się wilgotnym ręcznikiem. Można również skorzystać z kremów nawilżających z aloesem, który przyniesie ulgę poparzonej skórze. W przypadku silnych poparzeń warto udać się do lekarza.

Dbając o skórę przed wyjściem na plażę oraz podczas opalania się, możemy cieszyć się piękną opalenizną, jednocześnie minimalizując ryzyko uszkodzeń skóry. Pamiętajmy o odpowiedniej ochronie, nawodnieniu i unikaniu najbardziej intensywnego promieniowania UV. W razie poparzeń słonecznych, odpowiednio reagujmy i nie bagatelizujmy sytuacji. W ten sposób plażowanie będzie bezpieczne i przyjemne dla naszej skóry.

Autor tekstu i grafik Fashion & Style Emilia Wróbel