SŁOMKOWY KAPELUSZ: MODA I OCHRONA

Dziś chciałabym podzielić się z Wami kilkoma myślami na temat jednego z moich ulubionych letnich akcesoriów – słomkowego kapelusza. Nie tylko dodaje on szyku i elegancji naszym letnim stylizacjom, ale także chroni nas przed niebezpiecznymi promieniami słonecznymi.

Kapelusze i czapki z daszkiem to nieodłączny element naszej garderoby podczas upalnych dni, zwłaszcza kiedy planujemy spędzić czas na plaży. Słońce, mimo że jest niezbędne dla naszego zdrowia i samopoczucia, może być niebezpieczne dla naszej skóry. Długotrwałe narażenie na promieniowanie UV może prowadzić do poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry, a nawet raka skóry. Dlatego tak ważne jest, aby chronić naszą skórę, a kapelusz jest jednym z najlepszych sposobów na to!

Słomkowy kapelusz to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również modny dodatek, który podkreśli nasz letni look. Pasuje do większości stylizacji – od plażowych sukienek, przez sportowe szorty, po eleganckie spódnice. W zależności od kształtu i wielkości ronda, może nadać nam romantycznego, tajemniczego lub swobodnego wyglądu.

PORADY STYLISTKI

Stylizując słomkowy kapelusz, pamiętajmy o kilku zasadach. Przede wszystkim, kapelusz powinien być proporcjonalny do naszej sylwetki i twarzy. Dla osób o drobnej budowie i małej twarzy, idealne będą kapelusze z niezbyt szerokim rondem. Natomiast dla osób o większych proporcjach, doskonale sprawdzą się kapelusze z dużym rondem, które dodadzą sylwetce lekkości.

Kolejna zasada to dopasowanie kapelusza do reszty stylizacji. Jeśli nasz strój jest prosty i skromny, możemy pozwolić sobie na kapelusz z ozdobnym paskiem lub innym dodatkiem. Jeśli natomiast nasza stylizacja jest już bogata w wzory i kolory, lepiej zdecydować się na prosty, jednokolorowy kapelusz.

KAPELUSZ I KSZTAŁT TWARZY

1. TWARZ OWALNA: Idealne, owalne rysy twarzy pozwalają na dużą swobodę przy wyborze kapelusza. Praktycznie w każdym fasonie kobieta z owalnym kształtem twarzy będzie wyglądać dobrze i pięknie

2. TWARZ OKRĄGŁA:  Zadaniem kapelusza w tym przypadku jest wydłużenie i wysmuklenie twarzy. Do tego celu najlepsze będą kapelusze o ukośnych, trójkątnych lub pionowych liniach. Główka kapelusza z podwyższonym stanem wydłuży optycznie buzię. Dobrze w tej roli sprawdzają się kapelusze o geometrycznym kształcie, np. prostokątne. Taki fason nie tylko wyszczupli twarz ale również wysmukli całą sylwetkę.  Nieodpowiednie są przylegające do głowy i naciągnięte na czoło czapki oraz kapelusze z dużym rondem.

3. TWARZ KWADRATOWA: wymaga złagodzenia rysów. Dlatego dobrym wyborem będą zaokrąglone modele kapeluszy. Wskazane są również linie pionowe i skośne, które wydłużą twarz. Odpowiednie dla tego typu twarzy są np. czapki z daszkiem skierowanym ku górze. Źle wyglądają kapelusze zsunięte na tył głowy, gdyż eksponują ostro zarysowane kości szczęk. Należy unikać kantów i zdecydowanych linii.

4. TWARZ TRÓJKĄTNA. Osobom o trójkątnej twarzy pasują zaokrąglone nakrycia głowy, np: kapelusz typu panama lub beret.  Przesłonięcie szerokiego czoła zmniejszy dysproporcję między nim a spiczastą brodą.  Należy unikać skośnych linii i przekrzywiania kapelusza na bok.

Na koniec, pamiętajmy, że słomkowy kapelusz to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim ochrona dla naszej skóry. Dlatego nie zapominajmy o nim, kiedy wybieramy się na plażę, na piknik czy na długie spacery.

Autor Fashion & Style Emilia Wróbel