HISTORIA DAMSKIEJ KOSZULI

HISTORIA DAMSKIEJ KOSZULI.

Koszula, atrybut męskości, siły i najważniejsza część męskiej garderoby. Mężczyźni noszą ją do garnituru i dżinsów, do eleganckich pantofli jak i do sportowych butów. Koszula jest najbardziej uniwersalną rzeczą jaką posiadają w swoich szafach, mało tego znalazła ona również zastosowanie w damskiej garderobie. Zatem, jak męski symbol wdarł się do damskiej szafy…?

TROCHĘ HISTORII.

Historia koszuli sięga Starożytności, jej nazwa wywodzi się od języka romańskiego „camisia”.  Przez stulecia zakaz był pokazywania się w koszuli, to również mogło być uznane za przejaw rażącej nieprzyzwoitości, ponieważ koszula była bielizną. Jedynym elementem, który mógł wystawać spod odzieży, to był kołnierzyk. Koszulę nosili zarówno mężczyźni jak i kobiety, nakładali ją przez głowę, i zawiązywali pod szyją. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że u schyłku Średniowiecza koszula była dowodem na niewinność… dowodem na to jest postać z „Krzyżaków” Zbyszka z Bogdańca i Jagienka. W momencie, kiedy Zbyszka chcą powiesić, życie ratuje mu Jagienka rzucając mu na głowę białą chustę. Biała koszula była uznawana za niewinność, a co wtedy kiedy pojawiła się zdrada… Druga żona Karola Grubego oskarżona o cudzołóstwo musiała przejść przez płomienie w białej koszuli nasączonej woskiem. To dopiero była kara!!!

W średniowieczu nie mówiło się: „Nie dziś kochanie, boli mnie głowa” , po prostu nie zdejmowano koszuli, żeby dać znać, że nici z miłosnych igraszek !!!

Koszula przez lata ewaluowała i za Ludwika XIV (Króla Słońce) wprowadzono do koszuli plastron, czyli wymienny kawałek materiału, który zakrywał tors. Dzięki temu unikano prania w całości. Z higieną w tamtych czasach ludzie stali trochę na bakier, dlatego nie dziwię się, że wymyślono plastron.

Przez wieki  wygląd białej koszuli bardzo się nie zmieniał, raz była krótsza, raz dłuższa- ale w dalszym ciągu nadal to była bielizna. Wytwarzana i szyta była z niebarwionego lnu, wełny lub konopii. W domach bogatszych były zatrudniane najemne krawcowe. Około XVI wieku zaczęto je ulepszać, powstawały wersje bogatsze, zaczęto robić zdobienia kołnierzyków i mankietów oraz  zaczęto szyć koszule z jedwabiu. Koszule były bardziej bogatsze i zaczęły wychodzić na wierzch zdobione żabotami i różnymi marszczeniami. U schyłku XIX wieku koszula znów schowała się pod marynarkę.

220px-s-_van_hoogstraten_portrait_of_matheus_van_den_broucke

koszula3

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło zdjęć: https://www.google.pl/search?q=historia+damskiej+koszuli&biw=1366&bih=638&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwir8PP_h8LRAhXHDpoKHXSND64Q_AUIBigB

Wiek XX to wielki przełom dla kobiet za sprawą COCO CHANEL, która jest uważana za wzór emancypacji.  Coco Chanel, właśc. Gabrielle Bonheur Chanel – francuska projektantka mody, od 1915 roku rewolucjonizowała damską modę, lansując ubrania o prostych sportowych fasonach oraz pozbawione ozdób krótkie suknie. To ona wyzwoliła nas kobiety z gorsetów, długich spódnic i sukien. Ubierała się w spodnie i wkładała z upodobaniem męską koszulę paradując w posiadłości swego kochanka. Uważała, że męskie ubrania są dużo wygodniejsze od damskich. Poza tym nastał czas II wojny światowej i kobiety musiały zacząć pracować w biurach i fabrykach. Niewygodne gorsety nie zdawały egzaminów i tym samym powędrowały na spód szafy, gdzie zastąpiły je spodnie i wygodna koszula. Za sprawą Coco Chanel do dziś żadna damska szafa nie może się obejść bez koszuli,  stała się ona bazą, czyli podstawą przy kompletowaniu stylizacji.

ch3

1e6a51d4be8a0cce5c072cf4476d67ed141

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło zdjęć: https://www.google.pl/search?q=historia+damskiej+koszuli&biw=1366&bih=638&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwir8PP_h8LRAhXHDpoKHXSND64Q_AUIBigB

PORADY

Koszulę możemy nosić na wiele sposobów i łączyć z różnymi stylami. Można ją nosić luźno, lekko dopasowaną, wpuszczoną w spodnie lub wypuszczoną na wierzch. Do koszuli z powodzeniem możesz dobrać krawat, szelki oraz kapelusz. Idealnie koszula prezentuje ze spodniami typy cygaretki, ze spodniami szerokimi, dzwonami i dżinsami, ze spódnicą czy pod bluzką. Idealnie sprawdzi się na egzaminie, rozmowie kwalifikacyjnej o pracę, w biurze ale równie w  wersji sportowej na spacerze i zakupach.

TRENDY

Od kilku sezonów bardzo modne stało się ubieranie kobiet w męskim stylu. Dla mnie styl taki pokazuję właśnie siłę i moc kobiet, które mają charakter, są przedsiębiorcze i zaradne- to bizneswoman, które z powodzeniem potrafią połączyć firmę i dom. Kobieta ubrana w koszulę, żakiet, spodnie (atrybuty męskie) oraz szpilki, do tego czerwone usta i paznokcie (atrybuty kobiece)- to jest właśnie bizneswoman.

 

 

5

4

Źródło zdjęć: http://www.vogue.com/

0002nha20jr6kbxp-c114

88e0000ecceae02c9577f47e721c5571

169773

Źródło zdjęć: https://www.google.pl/search?q=historia+damskiej+koszuli&biw=1366&bih=638&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwir8PP_h8LRAhXHDpoKHXSND64Q_AUIBigB#tbm=isch&q=kobieta+w+m%C4%99skiej+koszuli

W dzisiejszych czasach, jest jeszcze jedno, wyjątkowe zastosowanie męskiej koszuli przez kobiety. Najbardziej seksowna kobieta jest wtedy, kiedy po upojnej nocy z mężem czy kochankiem, rano paraduje w jego koszuli i szpilkach.

documents

fjmktkpturbxy83oge3yzlim2vmyzq1zdg5zjuznjdiy2rhmzgxntmwoc5qcgeslqmaes0cwm0buzmfzqmgzqhc

d6567ed8b4d8a06301694588fc74a9ae-1

Źródło zdjęć: https://www.google.pl/search?q=historia+damskiej+koszuli&biw=1366&bih=638&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwir8PP_h8LRAhXHDpoKHXSND64Q_AUIBigB#tbm=isch&q=kobieta+w+m%C4%99skiej+koszuli