HISTORIA NAJPOPULARNIEJSZEJ KURTKI, CZYLI BOMBER JACKET W ROLI GŁÓWNEJ

HISTORIA NAJPOPULARNIEJSZEJ KURTKI, CZYLI BOMBER JACKET W ROLI GŁÓWNEJ

Bomber jacket to prawdziwy hit wiosny, lata i jesieni 2016. Kurtka w tym fasonie pojawiła się na wybiegach u czołowych projektantów z całego świata i szybko zjednała sobie duże grono fanów. Noszą ją gwiazdy, celebrytki, modelki oraz wszyscy, którzy po prostu się w niej zakochali.  Przedstawiam Wam krótką historię najpopularniejszej kurtki BOMBER JACKET.

Historia kurtki ,,bomberki” sięga czasów I wojny światowej. Jej pierwsza wersja to nic innego, jak dobrze znana nam kurtka pilotka. Podczas pierwszej wojny światowej kabiny pilotów samolotów były otwarte (a nie „zamknięte” jak dziś). Oznaczało to konieczność chronienia ciała przed chłodem oraz często złymi warunkami atmosferycznymi. Jako, że walka w powietrzu była bardzo dynamiczna i wymagała dużej sprawności siedzącego za sterami, kurtka musiała być lekka i nie krępować ruchów pilota.

Bomber jacket

Bomber jacket

Klasyczna kurtka z owczym ociepleniem pojawiła się w 1926 roku, kiedy to Leslie Irvin otworzył fabrykę zaopatrująca Brytyjskie Siły Lotnicze. Fason tej kurtki spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, szybko rozpoczęto jej produkcję na większą skalę. Kurtka pilotka doskonale spełniała swoje zadanie, jakim była ochrona przed zimnem i wiatrem.

Trzydzieści lat później „bomber jacket’y” powracają, jednak już nie jako ubranie dla armii, ale zbuntowanych  młodych ludzi – skinheadów, scooterboys’ów oraz punków wyrastających w londyńskich dzielnicach robotniczych. To właśnie na ten okres datuje się powstanie, słynnego i znanego w Polsce, „flyersa”.

W 2014 roku wielu projektantów wprowadziło ją do swojej kolekcji jednak z drobnymi udoskonaleniami – akcentami kwiatowymi, różnymi wzorami czy też w nietypowych kolorach.

Aktualnie na sezon wiosna/lato 2016 projektanci zaprezentowali na pokazach swoje wariacje na temat popularnej bomber jacket. Kurtki te występowały w różnych wariantach kolorystycznych i stylach. Mogliśmy podziwiać  cekinowe bomberkikurtki w kwiaty. Były ciekawe aplikacje i printy, a także zdobione naszywkami satynowe bomberki,   bogate zdobienia i kurtki wyszywane kamieniami lub wersję sportową bomberki, czyli kurtkę w luźnym kroju wykonaną z siatkowego materiału. 

Bomber jacket

Bomber jacket

Kurtki bomberki pokochały gwiazdy, celebryci, fani mody i blogerzy z całego świata. W bomber jacket chodzi Agnieszka Szulim, Rafał Maślak, Filip Bobek, Marcin Cejrowski a także Ryan Gossling oraz Rita Ora.

Bomber jacket

Bomber jacket

Kultowa kurtka  bomberka pojawiła się w kolekcjach polskich projektantów. Możemy ją zobaczyć w kolekcji  Zuo Corp lub Łukasza Jemioła. Bomberki lansują również sieciówki, m.in. H&M, Zara, Stradivarius, Sinsay i New Yorker.

Bomber jacket

Bomber jacket

Bomber jacket

Bomber jacket

Bomber jacket

Bomber jacket

Bomber jacket

Bomber jacket