JEANS I JEGO HISTORIA- TREND 2016

Jeans, czyli denim. Jak tylko zapamiętałam od zawsze był i jest modny. Chyba nie ma osoby, która nie miałaby w swojej szafie jeansów. Chodzą wszyscy, dzieci, kobiety i mężczyźni w każdym wieku.  Styl klasyczny nigdy nie wyjdzie z mody, tak i również jeans.  Nosimy go o każdej porze roku, zimą i latem. Idealny jest praktycznie na każdą okazję, do biura, na kolację, na spotkanie czy na randkę.  Wszechobecny i uniwersalny „WIELKI DŻINS”. Aż trudno uwierzyć ale denim ma już 163 lata.
 
TROCHĘ HISTORII.

Jeansy powstały w 1853 roku z tkaniny, z której szyto namioty i plecaki.


Jeansowe mocarstwo Levi Straussa.


Levi Struss w poszukiwaniu szczęścia, pieniędzy i złota wyemigrował z Bawarii do Nowego Jorku. Pewna legenda głosi o rozmowie z poszukiwaczami złota, którzy skarżyli się na swoje spodnie, które przecierały się podczas prac na kolanach. Strauss postanowił uszyć pierwsze spodnie robocze z mocnego materiału, z którego były szyte ich namioty. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę. 

Pierwszym działem Levisa były spodnie w brunatnym kolorze, później był kolor niebieski, który króluje do dnia dzisiejszego. Trzeba dodać, że pierwsze jakie uszył spodnie Strauss, to były ogrodniczki dla ogrodników. 

Współpraca i przełom


Przełom dla dżinsu nastąpił w momencie kiedy Levi Strauss poznał Jacoba Davisa. Davis na co dzień zajmował się szyciem odzieży roboczej i doskonale zdawał sobie sprawę z delikatnego materiału. Wpadł na pomysł, aby miedzianymi nitami wzmocnić miejsca najbardziej narażona na porwanie . Z pomysłem i chęcią współpracy zwrócił się do Straussa, który przyjął go z entuzjazmem. W końca sam również borykał się z tym problemem. W dniu 20 maja 1873 panowie wspólnie otrzymali patent i rozpoczęli produkcję spodni. 


Rodzaje i fasony spodni
Przez lata spodnie bardzo ewaluowały. Zaczęło się wszystko od ogrodniczek a dzisiaj mamy kilka fasonów spodni. Do najbardziej popularnych należą:
  1. Dzwony
  2. Regular- z prostą nogawka, czyli tzw. klasyczne
  3. Boyfriendy
  4. Marchwski
  5. Wszechobecna rurki
  6. Bootcut- czyli z lekko rozszerzoną nogawką
Należy również wspomnieć o niezliczonych kolorach spodni. Najbardziej kupowanym kolorem jest kolor niebieski, ale również bardzo modne w sezonie letnim są białe, czerwone, szafirowe, rude i czarne.

Jak i z czym nosimy jeans.

Od lat 90,  do dnia dzisiejszego, denim stał się uniwersalnym elementem naszej garderoby.  Pasuje każdemu i na każdą okazję.

Koszulę z jeansu można założyć do tiulowej lub plisowanej delikatnej spódnicy, ale również do spodni w kant. Spodnie klasyczne dżinsowe czy porwane idealnie będę pasować do szpilek i butów sportowych, do nich biała koszula w męskim stylu i super wyglądamy. Kurtkę założymy praktycznie do wszystkiego, to jest właśnie magia dżinsu. 
W dodatkach również występuje denim, nosimy buty, paski i torebki.  
 

Podsyłam kilka inspiracji, może Wam się spodobają.