MEDORA- „TERAPIA KOLOREM”

Właścicielem Marki MEDORA jest Ewa Małgorzata Wiertelak, która z branżą odzieży medycznej związana jest od 2001 roku, natomiast od 2006 roku działa pod marką MEDORA. 

Firma jest liderem w branży i od wielu lat sukcesywnie utrzymuje pozycję trendsettera. Jej odzież wykorzystywana jest w wielu produkcjach telewizyjnych, takich jak „Pierwsza Miłość”,„W rytmie serca”, „Diagnoza”, „Barwy Szczęścia”, a także w wielu komercyjnych reklamach i innych projektach. Marka ubiera najbardziej wymagających klientów sektora medycznego – szpitale, największe kliniki, a także prestiżowe placówki z branży medycyny estetycznej oraz  stomatologii. Medora otrzymała wyróżnienie „Złota siódemka 2017 roku” w kategorii branża odzieżowa za kreowanie nowoczesnej, indywidualnej mody na rynku odzieży medycznej.

W lutym ruszy kampania medyczna firmy MEDORA – „Terapia kolorem”, skąd z okazji Walentynek i tej kampanii przeprowadziłam wywiad z Panią Ewą Małgorzatą Wiertelak.

  1. Co oznacza dla Pani Prezes „terapia kolorem” i co dokładnie w psychologii oznacza barwa czerwona? 

Chromoterapia to terapia jak każda inna, tylko za pomocą kolorów. Każdy człowiek na pewnym etapie życia potrzebuje innego wsparcia terapeutycznego, a nauka nam daje wiele możliwości tylko trzeba umieć z nich skorzystać. Od zawsze interesowałam się psychologią. Uważam, że bycie projektantem odzieży, nie tylko modowej, wymaga dużego wyczucia ludzkich emocji. Uwielbiam obserwować ludzi, ich reakcje w różnych sytuacjach życiowych. Takimi sytuacjami są na pewno momenty u lekarza, kiedy otrzymujemy różne diagnozy. To wtedy każdy z nas musi umieć poradzić sobie z tym co usłyszy. Dlatego terapia kolorem w medycynie była dla mnie zawsze wielką zagadką i zawsze mnie intrygowała. Poświęciłam temu tematowi sporo czasu, analizując wiele badań znalazłam poniekąd odpowiedzi na to jak każdy kolor na nas działa. Omawiany tu kolor czerwony symbolizuje nie tylko gorące uczucie, ale także dobroć i serce otwarte na innych ludzi. Z tego też powodu czerwień jest barwą, która często towarzyszy organizowanym akcjom charytatywnym i pomocowym.

2. Czerwień to siła, odwaga, pewność siebie i miłość. Czy właśnie tymi cechami koloru kierowała się Pani przy projektowaniu odzieży medycznej, czy może co innego miała Pani na myśli?

Czerwień to jeden z najbardziej intensywnych i charakterystycznych odcieni znajdujących się w palecie barw oraz pierwszy kolor znajdujący się od zewnętrznej strony łuku tęczy. Przez wielu odbierana jest jako symbol miłości, pasji, zaangażowania, ale nie tylko. Dla mnie jest to najbardziej pożądana barwa kojarząca się ze szczęściem i radością. Projektując bluzę medyczną w kolorze czerwonym chciałam aby ten kolor budził do życia, aby był zastrzykiem pozytywnej energii.

3. Proszę przybliżyć odrobinę pozostałe medyczne barwy w Pani projektach. W kampanii wizerunkowej MEDORA jest ich 12.

W palecie barw MEDORY mamy kolorów zdecydowanie więcej, ale 12 kolorów to baza z której najczęściej słynie nasza odzież medyczna. Najpopularniejsze barwy to żółta, niebieska, amarantowa, zielona, czarna i oczywiście czerwona. Każdy klient zamawiając u nas odzież kieruje się nie tylko własnym upodobaniem kolorystycznym, ale także designem swojej placówki i coraz częściej odczucia pacjentów.

4. Dla kogo są one zaprojektowane i co Pani miała na myśli kreując uniformy w danym kolorze?

Klasyczna głęboka czerwień uważana jest za swoisty znak siły i odwagi. Już w średniowieczu uznawana była za symbol władzy królewskiej. Z tego też względu można śmiało stwierdzić, że ubrania w tym kolorze będą doskonałym rozwiązaniem dla osób odważnych i pewnych siebie. Czerwoną odzież medyczną projektujemy i szyjemy dla tych osób, które nie boją się nowych wyzwań i zawsze starają się osiągać zamierzone cele. Odzież medyczna w kolorze czerwonym w sposób naturalny pasuje do takich zawodów jak kardiochirurdzy. To oni jako nieliczni, mają nasze serce w swoich rękach.

5. Właśnie w nawiązaniu do serca. 14 lutego obchodzimy Dzień Zakochanych, czerwień to znak rozpoznawczy tego dnia. Pani Ewo, czy obchodzi Pani ten dzień w szczególny sposób?

Ten dzień jest dla mnie wyjątkowy właśnie pod tym względem, że wszędzie otacza nas czerwień, serduszka i zadowoleni ludzie. Nie ukrywam, że żałuję że takich emocji zbyt często nie widać na co dzień. Prywatnie to miły dzień, ale nie różni się on szczególnie od innych. Jako mamy trójki dzieci i mężatka mam duży ładunek miłości na co dzień, więc 14 lutego to tylko dodatkowy bodziec aby się tą czerwienią, serduszkami i kwiatami obdarować.  Korzystając z okazji życzę każdemu czytelnikowi Pani portalu jak również naszym klientom dużo miłości i serdeczności, aby ten Dzień Zakochanych umocnił te więzi które mam nadzieję pielęgnują również każdego dnia.

6. Jakimi barwami lubi się Pani otaczać, pytam z czystej ciekawości jako blogerka modowa? Jakich kolorów jest najwięcej w Pani garderobie?

Uwielbiam czerwień bo jest kolorem uznawanym za kwintesencję kobiecości. Z tego też względu odzież medyczna w tym odcieniu zdecydowanie częściej wybierana jest przez Panie. Poza czerwienią jestem też miłośniczką żółtego, zielonego i amarantowego koloru. Lubię wyrażać siebie za pomocą kolorów zdecydowanych i wyrazistych, dlatego moje kolekcje cechują takie właśnie odcienie. Jako projektantka uniformów mam nadzieję, że w niedługim czasie do czerwonej czy żółtej bluzy przekonają się również Panowie lekarze. Bo ten trend już zauważamy w Europie, także teraz czas na naszych Panów Doktorów.

7. Jakie plany na przyszłość, nowa współpraca, a może pokazy mody, targi… proszę zdradzić kilka szczegółów.

Tych planów jest jak zwykle dużo, ale najważniejsze z nich to zawsze nowa kolekcja, która mam nadzieję przyniesie satysfakcję naszym klientom. Do tego na pewno będziemy wprowadzali nowe kolory i nowe tkaniny, na przykład eko. Chcielibyśmy aby MEDORA, która jest producentem odzieży medycznej rozpoczęła nowy trend w medycynie, aby nasze kolekcje przyniosły ulgę pacjentom nie tylko za pomocą terapii kolorem, ale aby przyniosły tez ulgę naszemu naturalnemu środowisku. Otoczenie to nasza wspólna sprawa i na pewno w latach 2020 – 2021 skupimy się na pozyskaniu materiałów z surowców przetworzonych. Temu zjawisku poświęcimy kilka najbliższych miesięcy. Mam nadzieję, że przy  kolejnym spotkaniu będę się mogła pochwalić pozytywnymi wynikami naszych  eko decyzji.

Na koniec naszej rozmowy pragnę podziękować i mocno Pani pogratulować ogromnego sukcesu. Bardzo się cieszę, że polska marka odnosi tak duże sukcesy.

Wywiad przeprowadziła Emilia Wróbel Fashion & Style