PLISOWANA SPÓDNICA I JEJ HISTORIA

Plisowana spódnica to taki must have kobiecej garderoby, ten fason spódnicy od wielu lat nie wychodzi z mody. Plisy sprawdzą się zarówno w casualowej stylizacji, jak i podczas szykowania stroju na bardzo ważną uroczystość, galę czy szaloną towarzyską imprezę.

TROCHĘ HISTORII

Historia plisowanej spódnicy sięga czasów starożytnego Egiptu i Grecji. W tamtych czasach na plisowane ubrania pozwolić sobie mogły jedynie wysoko postawione osoby, czyli monarchowie i arystokracja. Plisy wykonywano z lnianego materiału za pomocą… jajek, a cały proces był niezwykle czasochłonny i drogi. W Grecji natomiast powstawały one przez upinanie materiału na osobie, za każdym razem od nowa. Średniowiecze i renesans to epoki, w których plisy nadal zarezerwowane były dla nielicznych, głównie dla arystokracji, duchowieństwa czy bliskiego otoczenia monarchy. Do Europy plisowane spódnice trafiły dopiero w XIX wieku, zagościły miedzy innymi na słynnych na całym świecie szkockich kiltach.

Dzięki hiszpańskiemu malarzowi i projektantowi Mariano Fortuny y Mandrazo w 1907 roku świat ujrzał plisowany jedwab. To on opracował nową metodę pozwalającą uzyskiwać na jedwabiu trwałe, drobne marszczenia. Szył on kreacje inspirowane Starożytną Grecją. Jego plisy chętnie nosiła, między innymi amerykańska tancerka Isadora Duncan i francuska aktorka Sarah Bernhardt.

Wielki powrót plisowanych spódnic mieliśmy w latach 20-tych i cieszyły się one olbrzymią popularnością do końca lat 50-tych. Po krótkiej przerwie w latach 80-tych znowu powracają, „moda kołem się toczy” i teraz w XXI wieku spódnice plisowane przeżywają swój wielki powrót. Ten fason spódnic gości w modzie już od kilku sezonów, króluje na pokazach i na ulicach, pokochały go wszystkie kobiety.

Plisy w wersji casualowej wpisały się mocno w sport, stały się popularne dzięki tenisistce Suzanne Lenglen. Do dzisiaj kobiety, które uprawiają ten sport, grają w tenisa w plisowanych krótkich spódniczkach.

PORADY STYLISTKI

Czarna plisowana spódnica– to must have każdej fashionistki. Na bazie tej spódnicy możemy skompletować wiele ciekawych stylizacji. Do spódnicy możemy dobrać golf, białą koszulę, kolorowy sweterek, krótką marynarkę czy zwykły t-shirt. Młodzieżowo będzie fajnie się prezentować jak dobierzemy do niej bluzę z kapturem lub kurtkę ramoneskę. Do całości stylizacji będą dobrze prezentować się szpilki, botki, koturny czy buty sportowe, modnie ale i wygodnie.

STYLIZACJA

Do czarnej plisowanej spódnicy dobrałam kolorowy półgolf, kremową puchową kurtkę oraz botki w tym samym kolorze. Dodatki to czarna mała torebka oraz stylowe okulary, kolczyki duże i złote. Stylówka do pracy, biura, randkę czy wieczór w rodzinnym gronie.

Autor tekstu Fashion& Style Emilia Wróbel

Fot. Wojtek